Pajączki naczyniowe u kobiet

Pajączki naczyniowe u kobiet – dlaczego się tworzą, jak się objawiają i jak je leczyć?

Pajączki naczyniowe u kobiet, zwane fachowo telangiektazjami, to jedna z pierwszych i zarazem najczęstszych przyczyn wizyt w Klinice Flebologii. Problem występowania pajączków naczyniowych zazwyczaj bywa nieprawidłowo traktowany jako defekt natury estetycznej. Tak niestety do tego problemu podchodzą również lekarze. Wychodzenie pajączków naczyniowych (nie jest to pękanie naczynek!) to najczęściej jeden z pierwszych objawów (zwiastun) postępującej choroby żylnej.

Pajączki naczyniowe to problem, który dotyka zdecydowanie częściej płci żeńskiej (około 50% kobiet w wieku 40-60 lat w stosunku do 25% mężczyzn w wieku 30-60 lat).

Są to skupiska poszerzonych, usytuowanych blisko pod skórą naczynek krwionośnych. Ich barwa waha się od czerwieni, poprzez odcienie różu po ciemnofioletową, sinoniebieskawą.

Skupiska te przybierają także różne kształty. Mogą mieć układ gwieździsty lub przypominający wachlarz, niekiedy układają się również mniej regularnie.

Pajączki naczyniowe to jedna z najpowszechniejszych i najwcześniejszych manifestacji zaburzeń w układzie żylnym, pojawiająca się głównie na skórze kończyn dolnych (ud i podudzi). Ponieważ pajączki naczyniowe wyglądają niegroźnie i nie wywołują dolegliwości bólowych często nie zwraca się na nie uwagi.

Pamiętaj jednak, że w istocie pajączki naczyniowe to zazwyczaj szczyt góry lodowej. Jeżeli pojawiają się na Twoich nogach natychmiast wybierz się do lekarza flebologa, który z całą pewnością wykona Ci USG Doppler żył kończyn dolnych, a nierzadko również USG Doppler żył miednicy i określi, gdzie leży źródło problemu.

Przyczyny powstawania pajączków naczyniowych u kobiet – jak uchronić się przed problemem?

Pajączki naczyniowe jako jedna ze składowych niewydolności żylnej (najdrobniejsza i najpłycej położona) powstają wskutek zwiększonego ciśnienia w łożysku żylnym.

Do ich powstawania dochodzi również z powodu nieprawidłowego oddziaływania hormonów. Jest to szczególnie dobrze widoczne w ciąży u kobiet, u Pań z obrzękiem tłuszczowym czy u osób z nieprawidłowym wydzielaniem estrogenów.

Skłonność do wychodzenia pajączków naczyniowych jest częściowo dziedziczna, często narażone są na nią osoby o jasnej karnacji. Trudno wygrać z genami, więc zapewnienie sobie idealnej profilaktyki w przypadku tej dolegliwości jest czasami zwyczajnie niemożliwe.

To co z całą pewnością możesz jednak zrobić, to unikanie czynników zwiększających ryzyko wystąpienia telangiektazji i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, jeżeli wystąpi u Ciebie problem z naczyniami żylnymi.

Nadużywanie alkoholu, przegrzewanie nóg, otyłość czy źle dobrana terapia hormonalna to coś, na co powinny uważać osoby z predyspozycjami do powstawania pajączków. Dodatkowo należy unikać ciasnych spodni, niewygodnego obuwia na szpilkach lub butów, które mogą okazać się zbyt ciasne.

Kiedy siedzisz często zmieniaj pozycję i staraj się też nie zakładać nogi na nogę. Ponieważ powstawanie pajączków wiąże się zawsze z zaburzeniami krążenia w układzie naczyń krwionośnych, wszystkie czynności, które powodują dodatkowe obciążenie kończyn dolnych są niewskazane. Warto postawić także na aktywność fizyczną, jednak należy mieć na względzie, że niektóre ćwiczenia, takie jak jazda na nartach czy podnoszenie ciężarów mogą dodatkowo przyczynić się do rozwoju dolegliwości. Dlatego wybieraj takie zajęcia sportowe, które nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu (np. pływanie lub aktywne chodzenie). Zadbaj również o luźne ubrania i pełnowartościową dietę bogatą w witaminy.

Pajączki naczyniowe – i co dalej?

Jeżeli wystąpi u Ciebie problem powiększających się telangiektazji, od razu udaj się do lekarza, który jest specjalistą w dziedzinie chorób żył i najlepiej doradzi Ci, jak postępować w Twoim indywidualnym przypadku. Tym zajmuje się współczesna flebologia. Lekarz flebolog w czasie pierwszej wizyty zawsze wykonuje wstępne badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem technik dopplerowskich.

Pamiętaj, że pojawiające się na skórze nieleczone pajączki naczyniowe stanowić mogą objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Często pajączki naczyniowe są leczone w gabinetach medycyny estetycznej. Trafiają tam pacjenci bez prawidłowo wykonanej diagnostyki obrazowej. Lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog przy użyciu lasera przezskórnego próbują zwalczyć problem, najczęściej bezskutecznie.

Leczenie pajączków naczyniowych, czyli jak powstrzymać proces chorobowy?

W czasie wizyty flebologicznej usłyszysz wszystko, co musisz wiedzieć, by powstrzymać postęp niewydolności naczyń żylnych. Jeżeli udasz się do flebologa odpowiednio wcześnie, to szansa na spowolnienie choroby jest bardzo duża. Po przeprowadzeniu odpowiednio dobranej diagnostyki obrazowej, lekarz decyduje jak należy postąpić.

W obrębie kończyn dolnych najczęściej używana jest skleroterapia, a konkretnie jej odmiana zwana mikroskleroterapią. W czasie mikroskleroterapii zamykane są poszerzone naczynka a także naczynia je zasilająca, bądź modyfikowane są te, które nie dają rady odprowadzać krwi ze skóry.

W czasie wykonywania zabiegu skleroterapii kompresyjnej do wnętrza nieprawidłowych żyłek podawany jest tzw. sklerozant, czyli środkek chemiczny, który doprowadza do rozszczelnienia śródłonka naczynia, jego podrażnienia, zwłóknienia i w końcu zarośnięcia światła.

Zabieg laseroterapii przezskórnej wykonuje się zazwyczaj na końcu i jest on procedurą wieńczącą dzieło. Bardziej jako uzupełnienie mikroskleroterapii. Warto jednak pamiętać, iż pajączki bez zlikwidowania przyczyny ich wychodzenia, bądź po kolejnych ciążach mogą się odnowić.

#cezaryszary #justynawilczko #tomaszgrzela #zdrowezyly #flebologia #zdrowenogi #skleroterapia #mikroskleroterapia

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać