Konsultacja flebologiczna – na czym polega?

Każda konsultacja flebologiczna w naszej Klinice przeprowadzana jest przez lekarza flebologa – zajmującego się na co dzień profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żył. Spektrum diagnozowanych i leczonych przez nas chorób układu żylnego jest bardzo szerokie.

Na co dzień zajmujemy się m.in. pajączkami naczyniowymi (telangiektazjami), czy drobnymi zielonymi poszerzeniami żylnymi widocznymi pod skórą, tj. wenulektazjami. Jest to zazwyczaj pierwsze (wizualnie objawowe) stadium niewydolności żylnej kończyn dolnych. Leczenie żylaków kończyn dolnych (najczęściej zgłaszanego problemu przez naszych pacjentów) jest zawsze przyczynowe. 

Należy o tym pamiętać, iż „żylak to nie choroba”, to jedynie objaw niewydolności żylnej jako całości. Z tego względu leczenie niewydolności żylnej musi być zawsze przyczynowe. Do innych leczonych przez nas chorób zaliczamy niewydolność żylną miednicy i powstające w jej przebiegu żylaki miednicy mniejszej u Pań czy żylaki powrózka nasiennego u Panów.

Najgroźniejszą i dość częstą patologią układu żylnego rozpoznawaną w czasie konsultacji flebologicznej jest zakrzepica żylna układu głębokiego lub mniej groźne zakrzepowe zapalenie żył układu powierzchownego. 

To pierwsze zjawisko, polegające na zamknięciu odpływu krwi żylnej z żył głębokich podudzia, uda czy segmentu udowo-biodrowego, zawsze wymaga dobrej diagnozy, pilnego leczenia farmakologicznego, kompresjoterapii a często nawet interwencji wewnątrzżylnej, np. polegającej na udrożnieniu naczynia i podaniu leków rozpuszczających skrzeplinę miejscowo. Źle leczona czy zbyt późno leczona zakrzepica żył układu głębokiego doprowadza często do wystąpienia żylnego zespołu pozakrzepowego, a w konsekwencji bardzo często do tzw. owrzodzeń żylnych goleni.

Każda konsultacja flebologiczna odbywa się z oceną układu żylnego w USG Doppler. W Klinice Flebologii stosujemy ocenę całościową, tj. nie skupiamy się na ocenie wyłącznie żył kończyn dolnych. Jak pokazuje nasza wieloletnia praktyka takie podejście jest nieprawidłowe i prowadzi do wielu błędnych diagnoz. W sytuacjach tego wymagających oceniany jest cały układ żylny, łącznie z oceną ultrasonograficzną żył jamy brzusznej i miednicy małej. W czasie konsultacji istnieje również możliwość weryfikacji ultrasonograficznej układu tętniczego. Jest to szczególnie ważne u osób starszych czy cierpiących przez wiele lat na cukrzycę, u których dochodzi do rozwoju blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic i upośledzonego napływu krwi utlenowanej do nóg.

Doświadczenie ostatnich kilku lat zdobyte przez lekarzy Kliniki Flebologii „pokazuje”, iż najistotniejszą rolę w powstawaniu niewydolności żylnej odgrywają zaburzenia układu żylnego miednicy i jamy brzusznej.

Diagnozujemy również kompleksowo układ żylny u kobiet ciężarnych cierpiących na żylaki okolic intymnych, dużą niewydolność żylną kończyn dolnych czy u Pań zagrożonych trombofilią, bądź żylnym zespołem uciskowym. Pamiętajmy, że w czasie ciąży realne ryzyko zakrzepicy żył układu głębokiego jest zawsze kilka razy wyższe niż w populacji ogólnej!

Po każdej konsultacji flebologicznej Pacjent otrzymuje informację, czy jest wymagana tzw. rozszerzona ocena układu żylnego. Na miejscu w Pracowni Naczyniowej Kliniki Flebologii i we współpracy z Centrum Diagnostyki Obrazowej Centrum Medycyny Sportowej wykonujemy pełen panel badań diagnostycznych układu żylnego, tj.

– USG wewnątrznaczyniowe (IVUS);
– wenografię w rezonansie magnetycznym;
– wenografię w tomografii komputerowej;
– flebografię cyfrową.

Pacjenci skierowani na diagnostykę rozszerzoną mają ustalany indywidualny plan leczenia swojej choroby. Diagnostyka i stosowane terapie mają zawsze na celu leczenie maksymalnie przyczynowe.

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać