Niewydolność żylna kończyn dolnych

Niewydolność żylna kończyn dolnych – zacznij ją leczyć jak najwcześniej

Niewydolność żylna to zjawisko chorobowe, w trakcie którego, jeśli nie zareagujesz dostatecznie szybko, będą występować pogłębiające się objawy zastoju krążenia w nogach. Dlatego warto pamiętać, że jeżeli zaczną niepokoić Cię charakterystyczne dla tej dolegliwości objawy, jak najprędzej zgłoś się do lekarza specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie.

Niewydolność żylna w obrębie kończyn dolnych występuje wskutek zwiększonego ciśnienia w łożysku naczyń żylnych.

Żyły na nogach wówczas się poszerzają, w wyniku czego wymuszony zostaje wsteczny przepływ krwi. Jednym z pierwszych objawów tego procesu jest powstawanie widocznych pod skórą pajączków naczyniowych. Jest to objaw najczęściej lekceważony i postrzegany jako defekt kosmetyczny. Tymczasem to pierwszy sygnał ostrzegawczy, że w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego. Warto mieć to na względzie ponieważ już wtedy można rozpocząć skuteczne leczenie.

Dzieje się tak wskutek przeciążenia (np. w ciąży u kobiet), pod wpływem zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych lub z powodu zaburzeń odpływu krwi żylnej.

U kogo częściej dochodzi do powstania niewydolności żylnej?

Niewydolność żylna kończyn dolnych znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn a jej ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Dodatkowo na rozwój choroby mają wpływ czynniki dziedziczne. Jeżeli ktoś w twojej rodzinie, borykał się z tym problemem, nie lekceważ objawów i jak najszybciej udaj się do lekarza.

Otyłość lub wzrost wagi także w ciąży sprzyjają pojawieniu się choroby żylnej, której najczęstszymi objawami są pajączki naczyniowej i żylaki. Na swoje nogi większą uwagę powinny zwracać osoby, które prowadzą siedzący tryb życia lub posiadają pracę stojącą, która mocno nadwyręża kończyny (np. Panie fryzjerki).

Ponadto podatni na problemy związane z niewydolnością żylną będą także Ci, którzy długi czas przyjmowali terapię hormonalną lub też zmagają się z płaskostopiem albo innymi wadami postawy.

U kogo częściej dochodzi do powstania niewydolności żylnej?

Niewydolność żylna w początkowej fazie może zostać złagodzona dzięki wprowadzeniu kilku modyfikacji do stylu życia. Dlatego warto szybko porozmawiać z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Masz spore szanse, że Twoja dolegliwość przestanie się rozwijać, kiedy wdrożysz kilka zmian w swoich codziennych przyzwyczajeniach. Przede wszystkim należy unikać statycznego, siedzącego trybu życia, oszczędzać swoje nogi i nie narażać się na długie stanie w jednym zlazlamiejscu. Przeciwdziałać temu potrafi dobrze dobrana kompresjoterapia, która w obecnych czasach jest coraz ładniejsza i wygodniejsza.

Warto też zwracać uwagę na takie drobiazgi jak częsta zmiana pozycji podczas siedzenia, czy niezakładanie nogi na nogę. Ogólnie mówiąc, wszelkie ułożenia nóg, które utrudniają przepływ krwi i mogą pogłębiać schorzenie, nie są wskazane u osób z rozpoznaną niewydolnością żylną. Unikaj także sauny, gorących kąpieli czy długotrwałego przebywania na słońcu. Warto też mieć na względzie, że choć powstawanie żylaków na nogach nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu, to jednak nie każda aktywność jest tu pożądana. Dziedziny sportowe, szczególnie te siłowe, mocno obciążające nogi i miednicę małą, takie jak podnoszenie ciężarów czy crossfit mogą Ci poważnie zaszkodzić. Warto więc znać swoje ograniczenia wcześniej, zanim dolegliwości dadzą o sobie znać!

Objawy niewydolności żylnej – zachowaj czujność i obserwuj swoje ciało!

Martwisz się, że problem może dotyczyć także Ciebie? W takim razie musisz szczególnie zwracać uwagę na wczesne objawy choroby żylnej. Jeżeli Twoje nogi wydają się ciężkie, napięte, a odczucia te zmniejszają się po przyjęciu pozycji leżącej, szczególnie gdy trzymasz nogi w górze, koniecznie zwróć się do lekarza flebologa.

Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył.Prawdziwa konsultacja flebologiczna powinna być zawsze połączona z badaniem USG Doppler żył. W ten sposób można szybko i nieinwazyjnie sprawdzić stan układu żylnego w nogach.

Dodatkowymi niepokojącymi objawami, które powinny zwrócić Twoją uwagę, może być występowanie zespołu niespokojnych nóg lub nocnych skurczów łydek.

Nieleczona niewydolność żylna – do czego prowadzi?

Nieleczona niewydolność żylna w dłuższej perspektywie czasowej może skutkować różnymi powikłaniami, dlatego warto jak najszybciej się zdiagnozować i wdrożyć właściwą profilaktykę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że zmiana trybu życia nie przyniosła pożądanych efektów a schorzenie wciąż się rozwija, konieczne staje się zastosowanie kompresjoterapii medycznej. Ważne by odpowiedni wyrób (podkolanówki, pończochy czy rajstopy) był dobrany przez lekarza flebologa. Pamiętać należy, iż wyroby uciskowe są jedynie formą zapobiegania i spowalniania choroby żylnej. Nie powodują jednak wyleczenia stany pacjenta.

Jeżeli u pacjenta zdążyły wystąpić żylaki, żylakowy wyprysk skórny, owrzodzenia żylne lub zaawansowane obrzęki podudzi, wówczas konieczne będzie wdrożenie bardziej radykalnych metod leczenia, a w ostateczności może zaistnieć potrzeba ingerencji chirurgicznej.

Jak to zwykle ze zdrowiem bywa, lepiej zapobiegać niż leczyć, a w przypadku przebiegu niewydolności żylnej bardzo dużo zależy od Ciebie. Jeżeli więc zaobserwujesz niepokojące objawy, nie zwlekaj – udaj się do eksperta, który przeprowadzi Cię przez proces leczenia w idealny dla Ciebie sposób. Im szybciej nastąpi rozpoznanie, tym lepiej.

#cezaryszary #justynawilczko #tomaszgrzela #zdrowezyly #flebologia #zdrowenogi

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać