Jak zabieg embolizacji żylnej wpływa na możliwość zajścia w ciążę?

Zabieg embolizacji żylnej ma za zadanie wyleczyć niewydolność żylną miednicy, tj. zredukować przepływ wsteczny krwi w dużych naczyniach żylnych i zmniejszyć przekrwienie dna i narządów miednicy (u kobiet i mężczyzn), splotów żylnych przymacicz (u kobiet) i jąder (u mężczyzn). Duże przekrwienie żylne należy postrzegać jako zalewanie narządu odtlenowaną krwią. Jeśli występuje ono przewlekle, doprowadza to do zaburzeń funkcji narządu. W przypadku jajników długoletnie przekrwienie, rozpoczynające się często już  wieku 10-15 lat (występujące np. w przebiegu zespołu „dziadka do orzechów”), powoduje ich nieprawidłową pracę, puste owulacje, wielotorbielowatość, często nawracające skrwawienia do torbieli.

W jajnikach przekrwionych zachodzi szereg niekorzystnych procesów, które zmniejszają u kobiet szansę na zajście w ciążę.

W przypadku jajników odpływ żylny jest dość złożony. W dużym uproszczeniu krew odpływa z nich przez układ żył biodrowych wewnętrznych i żyły jajnikowe. W przypadku niewydolności lewej żyły jajnikowej (najczęstszy typ niewydolności żylnej miednicy w populacji żeńskiej) dochodzi do poszerzenia splotów żylnych przymacicz i przeciążenia strony prawej oraz stopniowego poszerzania się żył biodrowych wewnętrznych. U wielu kobiet taki proces doprowadza do stopniowego przeciążenia układu żylnego i powstawania niewydolności żylnej kończyn dolnych.

W ciąży problem niewydolności żylnej miednicy ulega znacznemu spotęgowaniu. Najpierw wpływają na to czynniki hormonalne, później różnego rodzaju interakcje i ucisk mechaniczny na układ żylny, wynikające z powiększania się płodu i macicy. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: choroby żył w ciąży.

Pamiętajmy, że zajście w ciążę to jedna kwestia, druga bardzo istotna, to jej donoszenie. Nieprzypadkowo pacjentki z niewydolnością żylną miednicy wykazują duży współczynnik poronień. Poronienia występują często w drugiej ciąży i na dość wczesnym etapiue. Jeśli dołączy się do tego występowanie trombofili (nadkrzepliwości) wrodzonej (w Polsce cierpi na nią nawet 8-10% populacji), to zrozumiałe staje się, dlaczego układ żylny i występujący w nim zastój żylny (tzw. zespół przekrwienia biernego miednicy generowany przez niewydolność żylną miednicy), tak bardzo wpływają na aspekty prokreacyjne.

Każda pacjentka mająca problem z zajściem w ciążę, donoszeniem ciąży, z długimi (powyżej 7 dni) i bolesnymi miesiączkami czy ciężkością nóg w czasie pierwszych dni menstruacji, powinna mieć zbadany układ żylny w całości! U tych Pań zawsze rekomendujemy wykonanie badania USG Doppler z oceną żył jamy brzusznej, miednicy małej i kończyn dolnych.

Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega zabieg embolizacji żylnej miednicy u kobiet – obejrzyj koniecznie nasz film!

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać