Czy po wykonaniu embolizacji żylnej może nastąpić nawrót niewydolności?

Embolizacja żylna to typ zabiegu małoinwazyjnego, który wykorzystywany jest w naszej praktyce w leczeniu niewydolności żylnej miednicy. Należy pamiętać, iż układ żylny każdego z nas podlega pewnej dynamice, która wynika z uwarunkowań anatomicznych, ze starzenia się organizmu, wahań hormonalnych, przeciążeń (ćwiczenia na siłowni!), innych chorób towarzyszących, zmiany nawyków życiowych czy tendencji do wykrzepiania naczyń. W przypadku kobiet największe znaczenie ma szereg interakcji i zmian krążeniowych, które zachodzą w czasie ciąży i w połogu. Jest to czynnik kluczowy, wpływający na stopień zaawansowania zmian w układzie żylnym miednicy małej i jamy brzusznej, a w konsekwencji do wytwarzania niewydolności żylnej na nogach.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki i nierzadko spotykane niekorzystne układy anatomiczne (dotyczą one około 30% pacjentów zgłaszających się do Kliniki Flebologii), często trwałe wyleczenie pacjenta z niewydolnością żylną jest niemożliwe. Oczywiście czym innym jest nawrót choroby żylnej u pacjentki po embolizacji z wyleczoną niewydolnością żylną miednicy (np. gdy zabieg wykonano po pierwszej ciąży), a czym innym wdrażanie działań terapeutycznych u kobiety po trzeciej ciąży, u której już przed pierwszą ciążą występowały żylaki i widoczny problem z nogami. U tej drugiej pacjentki nie wykryto odpowiednio wcześnie patologicznych zmian anatomicznych w układzie żylnym, samo leczenie zostało podjęte zbyt późno. 

Dlatego też wdrożenie leczenia niewydolności żylnej w odpowiednim momencie wpływa bardzo istotnie na trwałość i wieloletnie powodzenie terapii. Embolizacja żylna zastosowana zbyt późno, bądź po kilku zabiegach wykonanych na nogach w niewłaściwej kolejności, uniemożliwia skuteczne wyleczenie pacjenta.

Leczenie niewydolności żylnej miednicy przy użyciu embolizacji żylnej wpływa w większości przypadków bardzo korzystnie na płodność, codzienne funkcjonowanie (skraca miesiączki, czyni je mniej obfitymi, zmniejsza dolegliwości w podbrzuszu i redukuje ciężkość w nogach) oraz znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby żylnej, nie znosząc go jednak do zera.

Stąd tak ważna jest kontrola stanu układu żylnego w badaniu USG Doppler, 1 rok po zakończeniu leczenia i później co 2-3 lata od zabiegu.

Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega zabieg embolizacji żylnej miednicy u kobiet – obejrzyj koniecznie nasz film!

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać