Jak może rozwijać się niewydolność żylna w przypadku braku leczenia przyczynowego?

Na to pytanie można odpowiedzieć dość łatwo, prezentując efekty leczenia żylaków na nogach po kilku latach od wcześniejszych interwencji. Bardzo często zdarza się, że do naszej przychodni trafiają pacjenci po kilku skleroterapiach, paru operacjach chirurgicznych i np. wykonanym zabiegu klejenia żylaków. Jest to typowy obraz wynikający z faktu, iż klasyczne leczenie niewydolności żylnej przez

ostatnie dziesięciolecia oparte było jedynie na leczeniu żylaków i wyrywaniu, bądź zamykaniu (np. skleroterapią piankową) głównych pni naczyniowych układu powierzchownego, tj. żył odpiszczelowej i odstrzałkowej. Takie podejście z dłuższej perspektywy czasu okazało się błędne i mało skuteczne.

W dużej pracy badawczej zespołu Kliniki Flebologii (dostępna pod  linkiem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33503977/) dowiedliśmy, iż niepełna diagnostyka układu żylnego, oparta jedynie na analizie samych żył kończyn dolnych, nieuwzględniająca problemu niewydolności żylnej miednicy, polegająca na wcześniejszym leczeniu objawowym, skutkuje wysokim wskaźnikiem nawrotów choroby żylnej. Żylaki nawrotowe występowały u tych pacjentów zarówno w zakresie żył już poddanych interwencjom, jak i de novo.

W Klinice Flebologii u w przypadków pacjentów z niewydolnością żylną stosujemy proste porównanie, które dość dobrze obrazuje odpowiedź na zadane w tytule pytanie. Nieleczenie przyczyny (zdecydowanie najczęściej jest nią szeroko pojęte zjawisko niewydolności żylnej miednicy leczone m.in. przy użyciu embolizacji żylnej), bardzo często porównujemy do remontowania zalanego mieszkania znajdującego się na parterze w 2- lub 3-piętrowym domku z nieszczelnym dachem. 

Na dłuższą metę wypompowywanie wody i cykliczne odmalowywanie zalewanego notorycznie mieszkania nie mają większego sensu. Stąd tak ważne są właściwa kolejność w leczeniu niewydolności żylnej i rozpoczynanie terapii zawsze od leczenia przyczynowego (jeśli jest to oczywiście możliwe). Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega zabieg embolizacji żylnej miednicy w przebiegu niewydolności żylnej miednicy u kobiet – obejrzyj koniecznie nasz film!

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać