Jak przebiega zabieg embolizacji żylnej? U kogo się go wykonuje?

Embolizacja żylna to typ małoinwazyjnego zabiegu wewnątrzżylnego, wykonywanego z dostępu przez skórę (bez nacięć), którego ideą jest kontrolowane zamknięcie światła nieprawidłowo działającego naczynia, bądź sieci poszerzonych naczyń żylnych.

W tym celu korzysta się najczęściej z materiałów przetworzonych, będących kombinacją metali szlachetnych, najczęściej tzw. spiral embolizacyjnych (ang. embolization coils). Drugą grupą materiałów embolizacyjnych są związki chemiczne od lat wykorzystywane w medycynie „naczyń”. Są to kleje tkankowe, sklerozanty czy pochodne alkoholu etylowego.

W Klinice Flebologii najczęściej wykorzystywane są nowoczesne spirale embolizacyjne i sklerozanty, dobrze tolerowane przez pacjentów zarówno w czasie, jak i po zabiegu.

Zadaniem uwalnianych w naczyniu spirali embolizacyjnych jest trwałe zamknięcie światła niewydolnego naczynia żylnego, wyindukowanie jego skurczu i skutecznej reakcji zwłóknienia, doprowadzającej ostatecznie do jego zarośniecia. Taki sposób leczenia umożliwia zamknięcie znacznie poszerzonych żył jajnikowych, osiągających u Pań wielokrotnie rodzących średnice na poziomie 12-18 mm.

W Klinice Flebologii najczęściej wykorzystywane są nowoczesne spirale embolizacyjne i sklerozanty, dobrze tolerowane przez pacjentów zarówno w czasie, jak i po zabiegu. Zadaniem uwalnianych w naczyniu spirali embolizacyjnych jest trwałe zamknięcie światła niewydolnego naczynia żylnego, wyindukowanie jego skurczu i skutecznej reakcji zwłóknienia, doprowadzającej ostatecznie do jego zarośniecia. Taki sposób leczenia umożliwia zamknięcie znacznie poszerzonych żył jajnikowych, osiągających u Pań wielokrotnie rodzących średnice na poziomie 12-18 mm.

Zabiegi embolizacji żylnej w Klinice Flebologii wykonywane są zawsze po dokładnie przeprowadzonej diagnostyce obrazowej. Na wstępie wykonywane są badania USG Doppler żył kończyn dolnych, miednicy i jamy brzusznej, następnie wenografii TK lub MR, a w wybranych przypadkach sięgamy po flebografię diagnostyczną lub ultrasonografię wewnątrznaczyniową (IVUS).

Opieka zespołu anestezjologicznego, radiologa, zespolona praca flebologa i radiologa interwencyjnego powodują, że zabiegi wykonywane są dokładnie i sprawnie.

W czasie zabiegu wykorzystywane są komfortowe dla pacjenta dostępy naczyniowe, a ich zakładanie odbywa się pod kontrolą aparatury USG.

Zabiegi wykonywane są w płytkiej sedacji („głupi Jaś”), dzięki temu stres i ewentualny ból w okresie śródzabiegowym przestają być problemem.

Po zabiegu embolizacji żylnej, który trwa zazwyczaj od 45 do 90 minut, pacjent przebywa na oddziale dziennym, a po 3-4 godzinach opuszcza Klinikę Flebologii w asyście osoby dorosłej.

Kiedy należy pomyśleć o wykonaniu zabiegu embolizacji żylnej?

Przede wszystkim w przypadku występowania:

  • objawowej niewydolności żylnej miednicy (tzw. zespołu przekrwienia biernego miednicy u kobiet lub potwierdzenia występowania żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn);
  • niewydolności żylnej kończyn dolnych, w tym żylaków, będących pochodną niewydolności żylnej miednicy;
  • żylaków nawrotowych na nogach u osób poddanych wcześniejszym zabiegom, bądź operacjom chirurgicznym;
  • rozległych malformacji żylnych zlokalizowanych w okolicach intymnych lub w obrębie żył kończyn dolnych.

Ważną grupą pacjentów, najczęściej źle leczonych, są młode osoby (najczęściej w grupie wiekowej 15-25 lat), u których pojawiły się liczne pajączki lub żylaki na nogach i wskutek nieprzeprowadzonej całościowej diagnostyki obrazowej układu żylnego, doszło u nich do wycięcią (zamknięcia) żyły odpiszczelowej czy żylaków. U większości tych pacjentów, szczególnie u młodych Pań przed 1. ciążą, występuje niewydolność żylna miednicy uwarunkowana anatomicznie, które odpowiada za wczesne objawy niewydolności żylnej na nogach (najczęściej są nimi szpecące żylaki!). U tych pacjentów embolizacja żylna jest często pierwszym zabiegiem do wykonania!

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać