Czym są spirale embolizacyjne? Czy ich użycie jest bezpieczne?

W czasie wykonywania zabiegów embolizacji żylnej, służących do kontrolowanego zamykania niewydolnych naczyń żylnych w miednicy małej i jamie brzusznej, wykorzystywane są różne środki (materiały) embolizacyjne.

W tym celu najczęściej korzysta się z nowoczesnych plecionych spiral embolizacyjnych (tzw. coili) wykonanych na rdzeniu platynowym, wyposażonych w dodatkowe włoski. Nie są obecnie stosowane spirale wykonywane z samej stali nierdzewnej. Jest to ważne wówczas, gdy po zabiegu embolizacji żylnej pacjent musi wykonać badanie w rezonansie magnetycznym. Nowoczesne spirale znajdujące się w naczyniach pacjenta nie stanowią przeciwwskazania do wykonania tego typu badania.

Stosowane w Klinice Flebologii spirale są różnej wielkości i długości, dzięki temu możliwe jest zamknięcie niemalże każdego naczynia. Ważne, by przed zabiegiem embolizacji zdiagnozować dobrze pacjenta i w pełni zindywidualizować proces leczenia.

Coile embolizacyjne uwalniane są do światła naczynia bardzo precyzyjnie, w sposób ściśle przylegający do ściany naczyń pod kontrolą niskodawkowej aparatury RTG. U pacjentów dobrze zdiagnozowanych przed zabiegiem nie trzeba stosować dużych dawek cieniującego środka kontrastowego. Zabieg jest krótki i komfortowy dla chorego.

Spirale umieszczone w naczyniu fiksują się w jego świetle i są nieprzesuwalne. Finalnie doprowadzają zamykane naczynie żylne do obkurczenia się i zarośnięcia. Nie ma możliwości zmigrowania (np. do płuc) dobrze dobranych spirali embolizacyjnych po zabiegu. Co ważne spirale na bazie, których dochodzi do trwałego zamknięcia niewydolnego naczynia żylnego (np. żyły jajnikowej) nie są w ogóle odczuwalne przez pacjenta w okresie pozabiegowym.

Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda typowy zabieg embolizacji żylnej i jakie wynikają korzyści z jego przeprowadzenia? Zapraszamy na stronę Kliniki Flebologii poświęconą temu zabiegowi: EMBOLIZACJA ŻYLNA

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać