Żylaki okolic intymnych – wstydliwy problem

Żylaki okolic intymnych to temat, o którym wciąż bardzo się mało mówi. 

Kobiety, które na nie cierpią często nie wiedzą do jakiego lekarza się z tym udać, a jak już wybiorą się do ginekologa, to zazwyczaj dowiadują się, że z tym się nic nie robi.

To częsty komentarz naszych pacjentek przychodzących do Kliniki Flebologii w Warszawie – komentuje dr Cezary Szary, radiolog i flebolog zajmujący się leczeniem niewydolności żylnej miednicy.

Żylaki okolic intymnych to temat, o którym wciąż bardzo się mało mówi. Kobiety, które na nie cierpią często nie wiedzą do jakiego lekarza się z tym udać, a jak już wybiorą się do ginekologa, to zazwyczaj dowiadują się, że z tym się nic nie robi. To częsty komentarz naszych pacjentek przychodzących do Kliniki Flebologii w Warszawie – komentuje dr Cezary Szary, radiolog i flebolog zajmujący się leczeniem niewydolności żylnej miednicy. Jak powstają tego typu żylaki, jak się je diagnozuje i na czym polega ich leczenie? O tym kilka słów poniżej.

Żylaki okolic intymnych – kiedy i gdzie powstają?

Na występowanie żylaków okolic intymnych najczęściej narażone są kobiety między 20 a 45 rokiem życia podczas drugiej i kolejnych ciąż. Żylaki mogą ujawnić się również już po porodzie, wtedy, gdy zjawisko nabytej pociążowo niewydolności żylnej miednicy ulegnie progresji. Występować mogą one w obrębie pachwin, krocza, wzgórka łonowego, a także w obrębie warg sromowych.

Szacuje się, że nawet co piąta kobieta może doświadczać żylaków w czasie ciąży. Po porodzie utrzymujące się przecieki żylne z miednicy (kanały żylne łączące układ miednicy małej z żyłami kończyn dolnych) i powstające wtórnie do nich żylaki okolic intymnych występują równie często. Są jednak mniejsze, przez co trudniej je zidentyfikować. Mimo że problem jest dość częsty, wiele kobiet nie decyduje się na konsultacje lekarskie i nie podejmuje leczenia.

Żylaki okolic intymnych – kiedy i gdzie powstają?

Żylaki okolic intymnych to problem nie tylko natury estetycznej, zaburzający wygląd osoby nim dotkniętej. Pacjentki z żylakami mogą również doświadczać uporczywego bólu podbrzusza oraz uczucia ciężkości, a także zaczerwienienia, pieczenia i swędzenia okolic intymnych. Jeśli żylaki występują w obrębie warg sromowych, często dochodzi do ich zniekształcenia.

Błędnym kierunkiem jest wykonywanie zabiegów plastyki krocza i sromu w momencie, kiedy żylaki są duże. Najpierw należy wyleczyć czynnik, który doprowadził skórę do rozciągnięcia i deformacji. Pacjentki, u których występują żylaki okolic intymnych mają zazwyczaj przekrwioną ścianę pochwy (wynika to z istoty ich powstawania), dlatego też dość często cierpią na nieprzyjemne odczucia w czasie stosunku. Część pacjentek zgłasza również objawy vulvodynii, a więc nieprzyjemnego pieczenia, swędzenia, często bólu zlokalizowanego w okolicy sromu czy przedsionka pochwy (z łac. vulva to srom).

Pacjentki zgłaszające się do Kliniki Flebologii z problemem żylaków krocza czy sromu zazwyczaj skarżą się również na dokuczliwie powiększające się guzki krwawnicze (tzw. hemoroidy), a nawet żylaki okołoodbytowe. Są to choroby mające wyjściowo wspólne podłoże, o tym trzeba pamiętać, szczególnie w przypadku Pań z dużymi zmianami – dodaje dr Cezary Szary.

Opisane dolegliwością mogą być tak silne, że skutecznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności, niezależnie od tego czy wykonywane są w pozycji siedzącej czy stojącej. Również kontakty seksualne są utrudnione, ponieważ zastój żylny w splotach krocza, sromu czy ścian pochwy doprowadza do przekrwienia, co nasila dolegliwości bólowe. Przekrwiona śluzówka pochwy u Pań z dużym przekrwieniem miednicy może podkrwawiać, szczególnie po współżyciu. Dodać do tego należy również dyskomfort psychiczny, wynikający z nieestetycznego wyglądu okolic intymnych i ciągłego bólu.

Jak powstają żylaki?

Do powstania żylaków okolic intymnych w większości przypadków dochodzi w drugiej lub trzeciej ciąży. Panie, u których problem wystąpił już przed lub w czasie pierwszej ciąży zazwyczaj cierpią na jakiś żylny zespół uciskowy bądź odmianę w budowie układu żylnego, które to istotnie przyspieszają pojawianie się żylaków w okolicach intymnych.

Ciąża to okres obfitujący w zwyżkę hormonalną, tj. estrogenu, który powoduje zwiększenie ilości krwi oraz progesteronu, wpływającego na spadek napięcia błony mięśniowej naczyń krwionośnych. Z tego powodu okolice pachwin i sromu stają się bardziej ukrwione. Z czasem dochodzi efekt powiększającego się łożyska i samej masy macicy, które to powodują efekt ciasnoty w miednicy małej, a później w jamie brzusznej kobiety ciężarnej. Powoduje to różnego rodzaju efekty uciskowe, a wtórnie do nich rozdęcie żył jajnikowych czy gałęzi żył biodrowych.

W ten sposób potęgowane są zaburzenia odpływu krwi żylnej z dna miednicy i z okolic sromu czy krocza. Sploty żylne, które fizjologicznie mają po 2-3 mm, przybierają rozmiary do 8-20 mm. Są bardzo przepełnione zalegającą krwią i w ten sposób się rozciągają.

Jest to zjawisko tzw. niewydolności żylnej miednicy, najczęstszej przypadłości kobiet rodzących, często przebiegającej skrycie i tak samo skrycie doprowadzającej do niewydolności żylnej kończyn dolnych. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Kliniki: NIEWYDOLNOŚĆ ŻYLNA MIEDNICY.

Czynniki dodatkowe, takie jak brak aktywności fizycznej, duża nadwaga w ciąży u Pań wyjściowo szczupłych, siedzący tryb życia czy obciążenie genetyczne dodatkowo sprzyjają występowaniu żylaków.

Diagnostyka i leczenie

Trzeba pamiętać, że żylaki okolic intymnych są wyłącznie objawem choroby żylnej i żeby je skutecznie leczyć, należy najpierw zdiagnozować istotę problemu, tj. odnaleźć czynnik, które je wywołał – wyjaśnia dr Cezary Szary.

Po przeprowadzeniu wywiadu na temat stanu zdrowia pacjentki przeprowadza się odpowiednie badania, przede wszystkim USG Doppler żył miednicy oraz jamy brzusznej, zawsze z oceną żył kończyn dolnych. U Pań z dużym problemem stwierdzonym w USG Doppler przystępuje się do pogłębionej diagnostyki, bardzo często w rezonansie lub tomografii komputerowej (tzw. wenografii). Kolejność leczenia zależy od stwierdzonej przyczyny. Najczęściej Panie z żylakami okolic intymnych cierpią na niewydolność żylną miednicy i od tego leczenie należy rozpocząć.

Leczenie samych żylaków okolic intymnych (podobnie jak w przypadku nóg) jest leczeniem skazanym najczęściej na niepowodzenie. Wynika to z dużego mechanizmu nalewczego. W skrócie, nie da się załatać durszlaka z licznymi perforacjami w momencie, kiedy cały czas nalewamy do niego wodę i zamykamy tylko część otworków. Takie postępowanie jest błędne z założenia – wyjaśnia flebolog dr Szary.

Współczesne leczenie niewydolności żylnej miednicy i powstających w jej przebiegu żylaków krocza czy sromu odznacza się bardzo wysoką skutecznością. Przeprowadzenie leczenia w odpowiedniej kolejności (typowo zaczyna się od embolizacji żylnej a kończy na skleroterapii żylaków okolic intymnych) daje bardzo dobre efekty, także estetyczne. Po zakończeniu takiego leczenia warto wtedy pomyśleć o zabiegach estetycznych, które eliminują, bądź maskują deformacje skóry w okolicy bikini.

#cezaryszary #justynawilczko #tomaszgrzela #zdrowezyly #flebologia #zdrowenogi #zylakisromu #zylakimiednicy

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać