Czy leczenie żył przed ciążą ma sens?

Jak powstają żylaki? Leczyć żyły czy nie leczyć? To jeden z częstszych dylematów Pań planujących pierwszą lub następną ciążę!

Do powstania żylaJest to bardzo ważne zagadnienie i chyba największe wyzwanie współczesnej flebologii. Długoletnia praca z kobietami w ciąży i ich wnikliwa ocena ultrasonograficzna nauczyły nas wiele na przestrzeni ostatnich lat. Nauczyliśmy się, iż wiele z patologii żylnych da się przewidzieć już przed pierwszą ciążą, część po pierwszej czy drugiej ciąży. Wielu problemów żylnych można uniknąć, np. zlecając noszenie dobrze dobranych pończoch uciskowych czy jedynie ucząc Panie jak się układać do spania – komentuje flebolog, dr Justyna Wilczko.ków okolic intymnych w większości przypadków dochodzi w drugiej lub trzeciej ciąży. Panie, u których problem wystąpił już przed lub w czasie pierwszej ciąży zazwyczaj cierpią na jakiś żylny zespół uciskowy bądź odmianę w budowie układu żylnego, które to istotnie przyspieszają pojawianie się żylaków w okolicach intymnych.

Największym historycznie błędem w leczeniu żył było namawianie Pań do „nic nierobienia” do czasu urodzenia ostatniego dziecka. Z naszych badań na dość dużej populacji żeńskiej wynika (około 1000 kobiet), iż nawet do 15% Pań ma już pierwsze symptomy niewydolności żylnej przed urodzeniem 1. dziecka. Jeśli weźmiemy pod uwagę, iż czas do zajścia w pierwszą ciążę wciąż się wydłuża i wynosi w Polsce już ponad 30 lat, to staje się zrozumiałe, iż jest to problem coraz częstszy.es obfitujący w zwyżkę hormonalną, tj. estrogenu, który powoduje zwiększenie ilości krwi oraz progesteronu, wpływającego na spadek napięcia błony mięśniowej naczyń krwionośnych. Z tego powodu okolice pachwin i sromu stają się bardziej ukrwione. Z czasem dochodzi efekt powiększającego się łożyska i samej masy macicy, które to powodują efekt ciasnoty w miednicy małej, a później w jamie brzusznej kobiety ciężarnej. Powoduje to różnego rodzaju efekty uciskowe, a wtórnie do nich rozdęcie żył jajnikowych czy gałęzi żył biodrowych.

W Klinice Flebologii wychodzimy z założenia, iż jak najwcześniejsze rozpoznanie przyczyny choroby żylnej umożliwia nam skuteczne leczenie. Ważne jednak, by odbywało się ono od właściwej strony, a nie od tyłu.które fizjologicznie mają po 2-3 mm, przybierają rozmiary do 8-20 mm. Są bardzo przepełnione zalegającą krwią i w ten sposób się rozciągają.

Wiele zgłaszających się do nas Pań (już w wieku 18–25 lat) uskarża się na ciężkość nóg, nadmierną liczbę pajączków czy kręte poszerzenia żylne na nogach. Wiele z nich cierpi na przedłużające się miesiączki (>7 dni), bolesność podbrzusza oraz dyskomfort w nogach w pierwszych dniach menstruacji. Są to objawy, na które zawsze należy zwrócić uwagę i skierować Pacjentkę na USG Doppler żył kończyn dolnych, miednicy małej i jamy brzusznej.

Klinika Flebologii stosuje specjalny protokół badania, który pozwala bardzo szybko ustalić istotność i zaawansowanie chorony żylnej, do której najczęściej zalicza się niewydolność miednicy i powiązaną z nią niewydolność żylną kończyn dolnych.

Pamiętajmy, iż najczęstsze zjawiska doprowadzające do powstania niewydolności żylnej kończyn dolnych u młodych osób to: dziedziczna podatność żył na rozciąganie (u tych osób łatwiej powstają żylaki) oraz różne niekorzystne uwarunkowania anatomiczne, z których najczęściej diagnozujemy tzw. żylne zespoły uciskoweOkazuje się również, iż coraz częściej podejmowanie ćwiczenia siłowe również przyspieszają rozwój niewydolności żylnej.

#cezaryszary #justynawilczko #tomaszgrzela #zdrowezyly #flebologia #zdrowenogi #zylakisromu #zylakimiednicy

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać