Czy zespół „dziadka do orzechów” da się wyleczyć przy pomocy embolizacji żylnej?

Rozwój żył jamy brzusznej i miednicy małej dokonuje się już na wczesnym etapie życia płodowego każdego człowieka. To właśnie w tym okresie dochodzi do istotnych zmian, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie żył w wieku dziecięcym, a następnie w wieku dorosłym. W praktyce codziennej bardzo często spotykamy się z sytuacją, iż wydolność żylna w obrębie żył kończyn dolnych jest zachowana do 10-12 r.ż. Później bywa tak, że jak dziecko zaczyna dorastać i gwałtownie rosnąć, problemy żylne się nasilają. Z czego to wynika?

Często jest to efekt ujawniania się tzw. żylnych zjawisk uciskowych, bądź istotnych zmienności anatomicznych, które najpierw doprowadzają do zaburzeń odpływu krwi żylnej w dużych naczyniach żylnych miednicy małej i jamy brzusznej, wywołując tzw. niewydolność żylna miednicy, a później w mechanizmie przeciążeniowym doprowadzają do niewydolności żylnej kończyn dolnych i wychodzenia żylaków. Stąd tak często pierwsze żylaki na nogach pojawiają się u tych osób w wieku 14-16 lat.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Klinice Flebologii na populacji liczącej powyżej 1000 osób, u których wykonano całościową diagnostykę układu żylnego, największą zmiennością w układzie żylnym odznacza się lewa żyła nerkowa. To jej ucisk bądź wąski spływ warunkują występowanie tzw. zespołu „dziadka do orzechów”. Zespół „dziadka do orzechów” i jego różne warianty należą do najczęstszych postaci tzw. żylnych zespołów uciskowych.

Utrudnienie odpływu krwi w lewej żyle nerkowej doprowadza do szeregu zaburzeń w układzie żylnym. Wspólne objawy dla kobiet i mężczyzn, to wzdęcie brzucha, bóle podbrzusza lub pleców (najczęściej dolnej części), kolka lewostronna i występowanie żylaków na nogach w dość młodym wieku (14-25 r.ż.). U kobiet dołączają się najczęściej długie i obfite miesiączki oraz ciężkość nóg w czasie menstruacji. Panie w przebiegu zespołu „dziadka do orzechów” często cierpią na wylwodynię oraz pieczenie umiejscowione w obrębie pochwy i sromu, występujące w czasie stosunku lub tuż po nim (tzw. dyspareunia). U mężczyzn najczęstsza manifestacja zespołu „dziadka do orzechów” to dokuczliwe żylaki w worku mosznowym (żylaki powrózka nasiennego najczęściej pojawiają się po stronie lewej) oraz ból krocza lub pachwin.

Klinika Flebologii specjalizuje się w leczeniu pacjentów z zespołem „dziadka do orzechów”. Podejmowane jest ono wyłącznie u osób objawowych. Wśród tych osób bardzo ważną grupę pacjentów stanowią młode Panie (najczęściej w wieku 18-28 lat), u których stwierdzane są zaburzenia cyklu miesięcznego ze zmniejszoną rezerwą jajnikową. Są to najczęściej osoby z dużą niewydolnością żylną miednicy i współwystępującym zespołem przekrwienia biernego miednicy. Są to pacjentki wymagające bardzo często leczenia ukladu żylnego już przed pierwszą ciążą. Dzieje się tak z kilku powodów. Wiele Pań z tą przypadłością ma problem z zajściem w ciążę, często także trudności z jej donoszeniem. Wiele Pań z przedciążową niewydolnością lewej żyły jajnikowej cierpi po pierwszym porodzie na zaawansowaną niewydolność żył kończyn dolnych, powstałą w przebiegu niewydolności żylnej miednicy. Stąd tak ważne jest postawienie włąściwego rozpoznania choroby i korekta układu żylnego już przed pierwszą ciążą.

W tym celu wykonywane są zabiegi precyzyjnego poszerzania żyły nerkowej lewej przy użyciu wenoplastyki i stentowania z jednoczasową embolizacją żylną niewydolnej żyły jajnikowej i jej żylakowato poszerzonego spływu.

Więcej informacji na temat zespołu „dziadka do orzechów” i innych żylnych zespołów uciskowych znajduje się na najszej stronie: ŻYLNE ZESPOŁY UCISKOWE

Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega zabieg wenoplaastyki żylnej i embolizacji żylnej miednicy u kobiet – obejrzyj koniecznie instruktażowy film Kliniki Flebologii!

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać